Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Miofascijinė metodika taikant kablius - raumenų skausmui gydyti

Apie naują kineziterapijos metodiką Lietuvoje pasakoja Kauno „Kardiolitos“ klinikų kineziterapeutas Paulius Uknevičius.

Kauno „Kardiolitos“ klinikos – vienos pirmųjų klinikų Lietuvoje, kuriose pradėta taikyti nauja kineziterapijos technika - miofascijinė metodika taikant kablius. Gal galite apibūdinti, kas tai per metodika, kokia jos esmė?

Šią metodiką 1950-aisiais sukūrė švedas Kurtas Ekmanas. Nuo to laiko buvo atlikta daug tyrimų ir bandymų, ir šiandien technika remiasi tolėliau nuo pažeidimo esančios vietos gydymu, kuri anatomiškai ir biomecha-niškai yra susijusi su disfunkcija. Ją plačiai naudoja Švedijos, JAV, Jungtinės Karalystės kineziterapeutai, taip pat Ispanijos specialistai, pas kuriuos šios technikos mokiausi ir pats.
Miofascijinė metodika taikant kablius - tai technika, skirta miofascijiniam (fascija yra jungiamojo audinio plėvė, dengianti raumenį, vidaus organus, kraujagysles ir kt.; miofascijinis - apimantis ir raumenis ir fasci-ją) atpalaidavimui, palengvinimui. Jos metu pritaikant specialius tam skirtus instrumentus - kablius atpalai-duojama fascija ir raumenys, pašalinami bet kokie sukibimai tarp minkštųjų audinių, kurie trukdo norma-liam fascijos ir raumens funkcionavimui, pagerinama kraujotaka, greičiau šalinami toksinai. Specialiais kab-liais galima pasiekti giliausius problematiškiausius sluoksnius. Dėl skirtingų kablių dydžių ir formų galima gydyti visas skausmingas kūno vietas.

Kuo ji skiriasi nuo kitų technikų? Koks jos pagrindinis pranašumas?
Apskritai tarp reabilitacijoje naudojamų technikų miofascijinė technika nėra naujiena, tačiau būtent ši technika išsiskiria tuo, kad jai atlikti naudojami instrumentai - kabliai, kurie leidžia pasiekti giliuosius audi-nių sluoksnius ir juos gydyti, ko negali padaryti, pvz., spaudimas pirštu.

Gal galite plačiau pasakoti, kaip kabliai yra naudojami? Ar yra tiesioginis kontaktas su kūnu? Ar be kablių naudojamos dar kokios nors priemonės - virvės, gumos?
Taip, tiesioginis kontaktas su kūnu yra. Atliekant šia techniką yra dirbama dviem rankomis: viena ranka suimamas ir šiek tiek atkeliamas raumuo, o kitoje rankoje esančiu kabliu užkabinama susidariusi raumens raukšlė ir ji patempiama, dar labiau pakeliama. Taip pat kabliais yra tiesiogiai spaudžiama į raumenį siekiant išsiaiškinti, ar giliajame sluoksnyje yra susidariusių sąaugų ar nepaslankumo. Jei randama, atliekamos ma-nipuliacijos: spaudimas, pulsavimas, skersinės technikos. Taip pat kabliu gali būti braukiama per odos pa-viršių ir žiūrima, ar nėra raumens sukietėjimų. Radus ta vieta spaudžiama kabliu ir atliekamos aukščiau minėtos manipuliacijos. Pvz. esant kelio sąnario problemoms daugiausiai dirbama su šlaunies keturgalviu, dvigalviu raumenims bei kabliu atlaisvinamas girnelės raištis. Gydymo pabaigoje kabliai naudojami rau-mens atpalaidavimui, nuglostymui.
Be kablių šioje technikoje daugiau nenaudojamos jokios pagalbinės priemonės.

Ar ši technika yra skausminga?
Iš esmės technika skausminga nėra, bet ir malonių pojūčių mažai - jaučiamas daugiau erzinimas, dirgini-mas nei skausmas (žinoma, kiekvienas žmogus skausmą suvokia skirtingai). Tose vietose, kur nėra audinių paslankumo ar yra sukibimų, gali būti jaučiamas didelis skausmas. Kita vertus, skausmas leidžia orientuo-tis, kad toje vietoje yra problema ir dirbama tol, kol skausmo nebelieka, o audiniai pasidaro paslankūs. Kartais čiuopdamas ir jausdamas audinio nelygumus ar sukietėjimus jau gali nuspėti, kad ta vieta bus skausminga. Odos paviršius pažeidžiamas nėra, tačiau gali likti mėlynių.

Kokiais atvejais ji yra tinkama?
Technika idealiai tinka bet kokiam mechaniniam griaučių-raumenų skausmui gydyti: esant kelio, peties sąnario, klubo sąnario, Achilo sausgyslės problemoms, kulnakaulio ataugai, bet kokiam vietiniam raumens sutrumpėjimui (trigeriniam taškui) ir dėl to atsiradusiam skausmui, stuburo kaklinės, krūtininės ir juosme-ninės srities problemoms spręsti. Taip pat riešo kanalo sindromui ar alkūniniam epikondilitui gydyti. Tech-nika kontraindikuotina esant kraujavimui, atvirai žaizdai, ties nerviniais rezginiais ar didžiųjų kraujagyslių srityse.

Kelių užsiėmimų reikia, kad kenčiantis nuo negalavimų žmogus pajustų rezultatus?
Šios technikos gydymo kursą sudaro 5-10 užsiėmimų, kuriuos rekomenduojama atlikti 1-2, daugiausiai 3 kartus per savaitę. Po procedūros atsiradusiam vietiniam skausmui, sudirgimui, nemalonumo jausmui malšinti negalima gerti nuskausminamųjų vaistų, šaldyti. Taip pat pirmas 24 val. negalima sportuoti.